Rorbuer på fiskeværet Brattværet ble satt opp mellom 1150-1200. Nå er det feriehus der, og flere tilbringer sommeren på den vesle øya.Turen ut til Brattvær er delvis skjermet. Du får en krysning over fra Indre Råkholmen til Stovardøya på 750 meter. Mest eksponert fra nordvest så studer værmeldingen.
Avkjørselen fra fylkesveien til Dyrnes småbåthavn er ved veiskiltene "Kro" og "Fiskeindustri". For å komme ned til havna tar du til venstre (150 m fra fylkesveien) mot Bøteriet pub. Ved Bøteriet følger du veien som går mot venstre ca 50-75 meter. Den åpne plassen som møter deg, er parkeringen, plass til ca 8 biler. Det er kort vei ned til flytebrygga herfra. I tillegg er det god parkeringsplass ved veikrysset med snarvei ned til småbåthavna.
Du får en krysning over til Stovardøya på 750 meter. Mest eksponert fra nordvest så studer værmeldingen nøye for du må krysse over også når du skal tilbake.