Turen går fra utkikkspunktet på Trollveggen opp til Gravhaugene på Horgheim, og ned igjen langs elva der den passerer mange av fossene og fine fiskeplasser i Rauma elv.
Ta av fra E136 ved Trollveggen Besøkssenter under Trollveggen og parker på parkeringsplassen. Stien starter fra den gule stasjonsbygningen og følger veikanten sørover til jernbaneundergangen. Fortsett ned til Rauma elv. Her passerer du gjennom et område som har gravhauger og rester etter boplasser fra folkevandringstiden - du går på historisk grunn som har vært brukt av mennesker i flere tusen år.
Eiafossen natursti er god tilrettelagt. Noen partier følger en enkel grusvei, mens andre er tilrettelagt med klopper over ulendt terreng og små bekker. Underveis går du gjennom stille skogspartier, forbi den brusende Raumaelva og Eiafossen. Du får mektig utsikt mot fjellmassivet Trollveggen, samtidig som du kommer tett på trær, mose, planter og blomster. Alt dette på en kort og familievennlig tursti som viser frem noe av det beste Romsdalen har å by på.
Her opplever du mange flotte elvestrekninger og kulper som tusener kjører forbi hver dag, men som få vet om finnes. Her var det i tidligere tider teinefiske etter laks. Dette området var også et polulært fiskeområde i Rauma elv sin storhetstid. Ved stor vannføring er stien uframkommelig forbi Malihølen.